תזונה צמחונית

תזונה צמחונית, כשמה כן היא, תזונה אשר רובה ממאכלים מהצומח. אדם אשר מאמץ תזונה צמחונית, מאמץ אותה מסיבות שונות, אחת מהן היא בריאות. אז מה בריא בתזונה הצמחונית? ומה כדאי לדעת, להיזהר ולבדוק? קבלו את המדריך לצמחוני המתחיל.

 

*מאמר זה אינו נכתב על ידי תזונאית

התפריט הצמחוני משתנה מאדם לאדם, לרוב השינוי הוא בהתאם למניעים אשר הובילו אותו לתזונה זו. התפריט הצמחוני יכול להיות נטול, או כולל דגים, נטול או כולל ביצים ועוד. אימוץ תזונה צמחונית נובעת מהתחשבות בסביבה, משיקולי בריאות, מהירתעות מאכילת בשר, מאידיאולוגיה ועוד.

התזונה הצמחונית עתירה בירקות ופירות, קטניות ואגוזים ולכן היא עתירה בויטמינים, אשלגן, סיבים תזונתיים, מינרלים ועוד מרכיבים חיוניים נוספים אשר נמצאים במאכלים אלו. כמו כן, בעקבות הימנעות מאכילת המאכלים השונים, התזונה הצמחונית דלה בשומן רווי ודלה בכולסטרול (מדויק יותר להגיד שהיא נוטה להלחם ב,כולסטרול הרע" – נגיע לכך בהמשך).

יתרונות התזונה הצמחונית

מחקרים מוכיחים שאנשים אשר נצמדים לתזונה צמחונית מכל סוג שהיא, הם בעלי BMI  נמוך יחסית המתבטא במשקל גוף נמוך. בעקבות כך ומסיבות נוספות הקשורות לערכו התזונתי של התפריט הצמחוני לעומת תפריט הכולל בשר אדום, הצמחונות מונעת או ממזערת סיכונים לחלות בסכרת מסוגים שונים, במחלות כלי דם, מחלות לב ומחלות כרוניות אחרות.

הצמחונים מרוויחים ונהנים יותר מכל הטוב שיש לטבע להציע. ירקות, אגוזים, קטניות ופירות על סוגם. אלו עשירים בסיבים תזונתיים, בויטמינים חיוניים, בחומצה פולית, בנוגדי חמצון ועוד. חלק מהערכים הללו, למשל הסיבים התזונתיים, נוגדי החמצון והשמנים מן הצומח, נלחמים ב"כולסטרול הרע" ומייצבים ומאזנים את רמות הכולסטרול בגוף בצורה מיטבית להפליא.

צמחונות

מה כדאי לדעת וממה להימנע?

רגע לפני שאתם מרוקנים את המקפיא מכלל הבשרים והדגים שבו, ישנם גם דברים טובים בתזונה הרגילה, אשר נמצאו חסרים בתזונה הצמחונית. אל דאגה, ישנם תחליפים ותוספים לכל דבר.

הבשר עשיר בחלבונים, בברזל, באבץ וכמו כן, גם בויטמינים מסוגים שונים. נכון, אמנם ישנו ברזל בצומח, אך כפי שהשומן הצמחי טוב משומן הבשר הרווי, כך הברזל מן הבשר נספג טוב מהברזל אשר נמצא בצומח.

אז במידה ואתם מחליטים לאמץ את התזונה הצמחונית, או במידה ואתם כבר מנהלים אורח חיים צמחוני, אלו התוספים אשר חשוב להקפיד לקחת, כל אחד בדרכו. יש להדגיש כי בכל הקשור בתוספי התזונה השונים כדאי להיוועץ עם תזונאי מוסמך.

ויטמין B12 – אם אתם אוכלים ביצים ודגים במסגרת התפריט הצמחוני, ניתן לצרוך ויטמין B12 בשימורי טונה, בסלמון, ביוגורט דל שומן ובביצה קשה. במידה ואינכם אוכלים מאכלים אלו, מומלץ לצרוך תוסף תזונה B12..

חלבון – גם חלבונים ניתן להשלים מהמזון, שקדים, פטריות, פולי סויה וטופו, יוגורט או משקאות מועשרים בחלבון ועוד. גם לחלבון ישנם תוספי מזון הניתנים להשלמת מנת החלבון המומלצת ביום.

לבירור על כמויות אכילה מומלצות, לייעוץ בנושא תזונה בריאה, לשאלות ולהכוונה לאכילה צמחונית ללא חוסרים וללא נזקים – יש לפנות לדיאטן, או לתזונאי אשר מומחים בתחום וידעו להתאים עבורכם את המאכלים והתפריט.