שימור דם טבורי

באפשרותכם להחליט אם ברצונכם לשמר ולתרום את דם חבל הטבור של תינוקכם, מה שנקרא שימור דם טבורי. את השמור והתרומה ניתן לבצע בעזרת בנק דם טבורי ציבורי, אבל בהחלט תהיינה באפשרותכם לשמר את הדם הטבורי בבנק דם טבורי פרטי. בכל מקרה, חשוב לדעת כי ההחלטה היא נטו שלכם, אישית לחלוטין.

בכדי שתוכלו לבצע את ההחלטה הנכונה ביותר, בכל מקרה ותרחיש בחייכם, אתם צריכים לקבל מראש את כל המידע הכי מדויק ורלוונטי. כלל זה תקף במיוחד כאשר דנים בנושאים כמו שימור דם טבורי, שכן תהליך רפואי זה יכלול את השימור של דם הטבור שנמצא בשלייה. בנוסף, הדם הטבורי יימצא גם בחבל הטבור, משם ניתן גם כן לקחתו ולשמרו.

מה הוא בעצם דם טבורי?

לאחר שתינוקות נולדים וניתוקים מחבל הטבור של אימם, תמיד נותר דם בכלי הדם של השלייה. בנוסף לדם אשר נותר בכלי הדם של השלייה, נותר גם דם טבורי בחלק של חבל הטבור, שמחובר לשלייה. מאחר שישנו שימוש רפואי ומחקרי בדם טבורי, אנשים רבים בוחרים לשמר את אותו דם טבורי, שמכיל תאים לבנים ואדומים, פלזמה וגם טסיות.

חשוב לדעת, בנוסף לאותם תאים, פלזמה וטסיות, בדם הטבורי אנחנו נמצא גם תאי אב של מערכת דם. תאי אב אלו נקראים תאים המטופויאטיים, או במילים אחרות, תאי גזע. חשוב מאוד לדעת, גם במח העצם ישנם את התאים ההמטופויאטיים. לתאי האב האלו ישנו פוטנציאל עצום להתפתח לסוגים מגוונים של תאי דם בגוף שלנו, וזו למעשה הסיבה המרכזית לכך שאנשים בוחרים לשמר דם טבורי, שעשיר באותם תאי אב ההמטופויאטיים.

שימור דם טבורי

מה התפקיד של תאי אב המטופויאטיים?

במהלך חיינו, אותם תאי אב בעצם מחדשים את האוכלוסיות של תאי הדם השונים בגוף שלנו. בעוד שתאי האב מסוגלים להתחלק ולייצר התחדשות של תאי דם בגוף, למעשה מדובר בפתרון רפואי פוטנציאלי לתרחישים בריאותיים שונים.

למשל, אנשים אשר חולים במחלות מערכות חיסון שונות, יכולים להיעזר בתהליכים רפואיים שונים אשר כוללים גם טיפול בעזרת דם טבורי. למעשה, מה שעושים זה פשוט השתלב של תאי אב המטופויאטיים בגוף אותו חולה במחלה כזו או אחרת (כמובן, לא בכל מחלה ניתן להשתמש בדם טבורי כפתרון טיפולי).

 

כיצד ניתן לקבל תרומה של תאי אב המטופויאטיים?

לרוב, תרומות שכאלו מהסוג של תרומות תאי אב ההמטופויאטיים, הן תרומות שאנשים מקבלים כתוצאה מהשתלת מח עצם, שכן גם במח העצם ישנם את אותם תאי אב שמסוגלים להתפתח לתאים אחרים בגופנו ולהשפיע חיובית על בריאות הסובלים במחלות שונות.

יחד עם זאת, אם לא ניתן למצוא השתלת מח עצם מתאימה למטופל, לעיתים יהיה ניתן להשתמש בדם טבורי בכדי לייצר תרומה של תאי אב ההמטופויאטיים אצל המטופל. עכשיו כשיש לכם קצת יותר מידע בנושא, תוכלו להחליט בעצמכם אם ברצונכם לשמר דם טבורי. בהצלחה!