סיבוכים אפשריים בהריון

במהלך ההריון ישנם סיכונים, מחלות וסיבוכים, אשר עלולים להשפיע על ההרה או על העובר וכן גם להוביל להפלת העובר. את ההריון נהוג לחלק לשלישים וגם בנושא המחלות, הסיבוכים והסיכונים הקיימים – לכל שליש ישנו הסיכונים שלו.

בכל שלב בהריון, התופעות שלו, המאפיינים שלו וכמו כן גם הסיבוכים האפשריים והסיכונים הכרוכים באותו שלב של ההריון. לכן, חילקנו עבורכן את הסיכונים והסיבוכים האפשריים לפי שלושת שלישי ההריון.

שליש ראשון: כל הסיכונים והסיבוכים בשלושת החודשים הראשונים

בחלקו הראשון של ההריון, השליש הראשון – הסיכונים והסיבוכים בעלי משקל כבד ועלולים לעלות גם בהפלה. בחלק ממקרי ההפלות, ההרה עוד טרם יודעת שהיא נשאה עובר – מקרים אלו, הינם מקרים של ביצים אשר אינה נקלטה.

בשלבים מעט יותר מאוחרים אך עדיין במסגרת השליש הראשון של ההריון, אחוזי ההפלה משוערים בכ-15 עד 20 אחוזים. דימום מהנרתיק, המלווה בהתכווצויות חזקות ובכאבי בטן – הינו אחד הסממנים המרכזיים להפלה ובמקרה כזה יש לפנות באופן מידי לרופאת הנשים לבדיקת הנושא.

ישנם מקרים אשר מאיימים להפלה ובהם סיכוי של 50 אחוז שהעובר ישרוד, וישנם מקרים בהם העובר הפסיק להתפתח ומת ברחם.

סיכון נוסף בשליש ההריון הראשון הוא הריון מחוץ לרחם, מקרה זה הינו נדיר ומשוער בסיכויים של אחוז בודד. במקרים מסויימים הריון מחוץ לרחם אינו מסוכן בשל העובדה שההריון החוץ רחמי נספג מעצמו, אך במידה ואינו התמוסס ונספג והוא ממשיך להתפתח מחוץ לרחם, הוא עלול להיות קטלני ואף לגרום למוות.

שליש שני: רשימת הסיבוכים והסיכונים בשליש האמצעי של ההריון

בחלקו האמצעי של ההריון, ישנו חשש להפלה מאוחרת, היא נגרמת בעקבות אי ספיקת צוואר הרחם, דימום או זיהומים. כאשר הפלה מאוחרת מתרחשת לאחר השבוע ה-20 להריון, היא אינה תחשב כהפלה, אלא כלידה מוקדמת.

בעיות וקשיים במתן שתן הינה בעיה מוכרת בקרב נשים בהריון וזאת בשל העובדה שהרחם גדול ויוצר לחץ. במקרים מסויימים עלולות להתפתח גם בעיות מסוג דליפת שתן וחוסר שליטה במתן שתן, ניתן לטפל בבעייה זו לאחר הלידה בעזרת חיזוק שרירי רצפת האגן אצל מומחים.

בעיות נוספות בשליש ההריון השני הינן הפרשות, דליות וורידים, בצקת, טחורים, עצירות ודימומים מהאף.

 

שליש שלישי: הסיבוכים בחלקו האחרון של ההריון

הסיבוכים האפשריים הקיימים בחלקו האחרון של ההריון הינם היפרדות שליה מוקדמת, אשר תחייבת השגחה צמודה, אשר במקרים חמורים היא תאלץ לזירוז לידה או לביצוע ניתוח קיסרי בבהילות.

הפרשות מהנרתיק אינן מהוות איום במרבית המקרים, אך יש להיות ערניות במידה וההפרשה לבנה, סמיכה, ירקרקה או מלווה בריח רע, יש לפנות לרופא הנשים על מנת לבדוק שלא מדובר בדלקת אשר תחייב במתן טיפול בהתאם.

סטרפטוקוקוס B במהלך ההריון אינו מהווה איום כל עוד הילוד אינו נדבק בחיידק. אך אם יידבק החיידק עלול להיות קטלני עבור היילוד. כיצד מונעים הידבקות? מטפלים בהרה בטיפול אנטיביוטי מהלך הלידה עצמה.