ניתוח קיסרי- למה לצפות אחרי

ישנן שתי דרכים עיקריות ומכורות ללידה, הראשונה הינה לידה טבעית (שיכולה להיות במים, ביבשה, עם אפידורל או בלעדיו). הדרך השנייה הינה ניתוח קיסרי. אחוז הלידות המבוצעות באמצעות ניתוח קיסרי עמד, נכון ל-2016 על 18% מכלל הלידות בישראל. אומנם מדובר בניתוח מוכר ויחסית שגרתי, קיימים בו סיבוכים וסיכונים, כמו גם זמן החלמה ותופעות לוואי.

 

סיבות לביצוע הניתוח

ניתוח קיסרי יכול להיות מתוכנן מראש או ניתוח חירום בשל שיבוש/סיבוך של הלידה הטבעית. בדרך כלל הסיבה לביצוע ניתוח קיסרי קשורה באופן ישיר להורדת הסיכון לסיבוכים בלידה. אמירה זו כוללת בתוכה מצוקה קיימת של הילוד, מצוקה אפשרית (למשל במצב שבו הילוד מוערך להיות גדול מאוד) או פגיעה אפשרית בבריאות האם.

בתוך כך אחת הסיבות העיקריות לניתוח קיסרי הינה ביצוע של ניתוח קיסרי בלידות קודמות זאת משום שלידה טבעית לאחר לידה קיסרית עשויה להעלות את הסיכונים הכרוכים בתהליך.

 

מהלך הניתוח

הניתוח עצמו צפוי להעירך בין חצי שעה לשעה. במהלך הניתוח הרופא יבצע שני חתכים, הראשון בבטן עצמה והשני ברחם. הדרך המדויקת לניתוח והדרישה להרדמה תלויות בסיבה לניתוח ובתנאים שנוצרו ויקבעו לפי שיקולו של הרופא.

 

התאוששות מהניתוח

צריך לזכור, מדובר בניתוח לכל דבר ועניין ולכן יש לשים לב בצורה טובה וברורה להוראות של הצוות המטפל וכן להרגשה של הגוף שלך.

לאחר סיום הניתוח, תועברי לחדר התאוששות בו תשהי כשעתיים. לאחר פרק זמן זה, ואם לא היו סיבוכים, תועברי למחלקת היולדות. בשעות הראשונות שלאחר הניתוח (בין 6 ל-12 תדרשי להישאר בצום וכן להישאר שבמצב שכיבה.

לאחר משך זמן זה, תוכלי לשתות מים ותה, בנוסף לכך יוציאו לך את הצנתר משלפוחית השתן. מומלץ, לקום בהקדם האפשרי אחרי הניתוח וזאת כדי למנוע פקקת ורידים.

בשעות שלאחר הניתוח יורגשו מספר תופעות לוואי אשר אמורות לחלוף לאורך השעות והימים הראשונים לאחר הניתוח, עם זאת, עליך ליידע את הצוות הרפואי ובמידת הצורך תקבלי תרופות וטיפולים למניעה.

 

תופעות לוואי בשעות שלאחר הניתוח

קודם כל, ייתכן ותרגישי כאבים, מדובר בכאבים באזור הניתוח וברחם. מומלץ מאוד לקחת במקרה זה משככי כאבים, היות והחזרה שלך לפעילות הינה גורם חשוב ואינטגרלי בהחלמה שלך ואין כל סיבה שתבצעי את הפעולות היומיומיות עם כאבים.

נוסף לכך יתכנו הרגשה של בחילה/הקאות ושל יובש בפה. בנוגע לבחילות, ניתן לקבל תרופות נוגדות בחילה והדבר אמור לעזור לך. בנוגע ליובש עליך לשים לב כי ב-6 עד 12 שעות הראשונות שלאחר הניתוח לא תוכלי לשתות וכל ההזנה שלך נעשת באמצעות עירוי. ניתן להרטיב את אזור הפה באמצעות גזה טבולה במים.

 

תופעות לוואי בימים הראשונים

במשך מספר ימים את צפויה להמשיך להרגיש כאבים, זכרי כי עליך להקשיב לגופך ולשים לב לכאבים חריגים. אך, לצורך החלמה מהירה וטובה חשוב מאוד להרגיש טוב ולכן מומלץ לקחת משככי כאבים במידת הצורך.

דימומים מהנרתיק – לאחר כל לידה ישנה התנקות של הרחם מהרירית שהפכה לעבה במהלך ההריון. רירית זו תתנקה מן הרחם במשך מספר שבועות ועד חודש. חשוב לשים לב, לצבע, כמות וריח הדימום. אם יש לך דימום רב שנמשך לאורך זמן או אם הדימום בעל צבע עכור או ריח רע עליך לפנות לרופא.

עצירות – אחת התופעות המוכרות לאחר ניתוח קיסרי הינה עצירות. ניתן לטפל בכך באמצעות שימוש בנרות גליצרין או ביצוע חוקן.

 

בחזרה הביתה

אשפוז ממוצע לאחר ניתוח קיסרי, נע בין חמישה לשישה ימים. לאחר מכן תחזרי לביתך וישנם מספר דברים שעליך להקפיד עליהם לצורך החלמה מהירה וטובה.

ראשית, עליך לנוח, אומנם את אמא טרייה ומוטלות עליך הרבה משימות אך חשוב שתזכרי לנוח ולא להרים משאות כבדים.

הקפידי על היגיינה תקינה ועקבי באופן תדיר אחרי הצלקת ותהליך הריפוי שבה, שימי לב לסימנים של זיהום.

בפן הרגישי, במקרים רבים לאחר הלידה תחווי מצבי רוח משתנים והתפרצויות בכי. זכרי שהדבר קשור בעיקרו לרמות והשינויים ההורמונליים שהגוף שלך חוו, הקפידי לדבר עם הקרובים אליך ואל תהססי לפנות לייעוץ וטיפול במידה ואת מרגישה צורך בכך.