למה חשוב לנו לדעת את מין העובר

בין אם הסיבה היא העדפה אישית גרידא, או רצון שמתבסס על סיבות תרבותיות, הורים רבים מנסים לחזות מבעוד מועד מה יהיה מין העובר שייוולד להם ולפעמים לוקחים כל מיני צעדים בניסיון להשפיע על התוצאה. מה אפוא משפיע על מין העובר והאם יש לנו יכולת לקבוע את מין העובר בעזרת תזונה, תזמון, הורמונים ועוד מאפיינים סביבתיים?

מדוע שאנשים יעדיפו בכלל בת על בן או בן על בת

יש מגוון סיבות  בגינן יעדיפו הורים מין ילוד מסוים על פני האחר. ניתן למנות שלוש סיבות בולטות לכך:

  • סיבות תרבותיות וחברתיות – בדרך כלל תרבויות מסורתיות יותר יעדיפו לידה של בן שכן בן יישאר במשפחה גם לאחר החתונה ויוכל לדאוג לפרנס את הוריו לעת זקנה. מסיבה זאת, לאורך ההיסטוריה תועדו מקרים של נטישת בנות לעיתים בשיעורים שהביאו לשינוי דמוגרפי כפי שניתן לראות בסין בימינו, שם בשכבות גיל מסוימות יש יותר גברים מנשים.
  • רצון לגוון – הורים רבים שואפים לקבל הן את החוויה של גידול ילד והן את החוויה של גידול ילדה. מסיבה זאת לא נדיר לראות מקרים של הורים לבנים רבים שמייחלים לתינוקת או הורים למספר בנות שמייחלים לקבל תינוק לשם שינוי.
  • העדפה אישית – יש הורים בעלי העדפה מובהקת לגבי מין הילוד שנובעת מתפיסות והעדפות אישיות. כך למשל הורים מסוימים עשויים לחשוב שגידול של ילד הוא קל יותר מגידול ילדה או ההפך או הורים שיחשבו שגידול ילדה זאת חוויה מהנה או להפך.

מה משפיע על מין העובר

למעשה כל זרעון ששוחה לכיוון הביצית כבר מכיל את המידע הגנטי שיקבע את מין הילוד. כלומר כל זרעון כבר מכיל שני כרומוזומי X שבמקרה של התעברות יביאו ליצירת תינוקת, או כרומוזום X אחד וכרומוזום Y אחד אשר במקרה של הפריה יביאו להתפתחות תינוק. כאשר מנתחים דגימות זרע בדרך כלל כמות הזירעונים עם כרומוזום Y שווה לכמות הזירעונים עם כרומוזום X וגם בעת לידה אם מסתכלים על כלל המין האנושי ניתן לומר שהסיכוי ללידה של תינוק שווה לסיכוי ללידה של תינוקת. יחד עם זאת רובנו מכירים משפחות שיש רוב גורף למין אחד על פני השני. המקור לפער הזה טמון בדרך כלל ברמות ההורמונים, הכימיקלים ופרזיטים לא מזיקים שניתן למצוא בגוף של ההורים. בניסיון לקבוע את מין הילוד הורים רבים נעזרים בתרופות סבתא ושינויי תזונה שמבוססים על מחקרים שנערכו בנושא. עם זאת, יש לקחת את הנכונות של שיטות אלו בעירבון מוגבל שכן אין ראיות חד משמעיות בנושא.

כיוון שלידת תינוק היא מאורע כה אישי ואמוציונלי הורים רבים מוצאים דרכים מגוונות לתעל את ההתרגשות שלהם. מסיבה זאת ספקולציות לגבי מין העובר וניסיונות לקבוע את מין הילוד הם תופעה נפוצה למדי. כל עוד אתם לא לוקחים סיכונים מיותרים ושומרים על בריאותכם אין כל נזק בלנסות אך זכרו כי בסופו של דבר כל עוד תעניקו לילדכם אהבה אינסופית, בין אם מדובר בבן או בבת, לא תוכלו לטעות.