כשבדיקת הפאפ חוזרת לא תקינה

בדיקת הפאפ התקופתית היא אחת הבדיקות החשובות ביותר שכל אישה צריכה לעבור, כאשר התקווה היא שהתוצאה תהיה תקינה. במקרים מסוימים התוצאות שחוזרות מעידות על חריגה, מה שגורם ללא מעט נשים לחשוש מהממצאים. אמנם מדובר במצב שעלול להיות מלחיץ, אך חשוב לדעת שבדיקת פאפ לא תקינה אינה מעידה תמיד על קיומם של תאים טרום-סרטניים או סרטניים. במאמר הבא תגלי מה פירושה של בדיקת פאפ לא תקינה, ומה עלייך לעשות במקרים בהם מתקבלות תוצאות חריגות.

לפני הכל – מהי בדיקת פאפ?

בדיקת פאפ היא בדיקה שמתבצעת אצל רופא נשים באמצעות לקיחת דגימת תאים מצוואר הרחם באמצעות מקלון / מברשת עדינה אשר מוחדרים לאיזור. מטרתה של הבדיקה היא לאסוף דגימה מצוואר הרחם ולבדוק שהתאים תקינים ושאין בהם שינויים ממאירים או דלקות.

ההמלצה היא לבצע בדיקת פאפ אחת לשנה, אך במקרים מסוימים, כמו בעיות במחזור החודשי, כאבים באגן, דימומים לא רגילים, או בעיות אחרות שמקורן ברחם, חשוב לא לחכות ולבצע בדיקת פאפ בהקדם. לאחר שהתאים נאספים מצוואר הרחם, הם נשלחים למעבדה כדי לבחון את תקינותם ואם התרחשו בהם שינויים שמעידים על בעיות בריאותיות. ברוב הגדול של המקרים (כ-90%) של סרטן צוואר הרחם, זיהוי וטיפול מוקדם של תאים ממאירים מאפשרים למנוע התפתחות של המחלה.

בדיקת פאפ לא תקינה

בדיקת פאפ לא תקינה – מה עלייך לעשות?

הגורם העיקרי לסרטן צוואר הרחם הוא הידבקות באחד מהזנים של HPV (וירוס הפפילומה האנושי), ואחד מהדברים שנבדקים בבדיקות פאפ הוא נוכחות של תאי הווירוס הזה. אם הבדיקה שלילית, פירוש הדבר הוא שלא נחשפת לאחד מזני ה-HPV שגורמים לסרטן. כאשר הבדיקה היא חיובית, כנראה שנחשפת לזן של וירוס אשר גורם לסרטן צוואר הרחם, אך אין זה אומר שתחלי בסרטן. פירושה של בדיקה חיובית היא שעלייך להיות תחת מעקב של רופא נשים ואולי גם לבצע בדיקות נוספות לפי הצורך.

קבלה של תוצאות פאפ חריגות יכולה לנבוע מהגורמים הבאים:

ASCUS-Atypical squamous Cells of undetermined significance

מדובר במצב שבו תאים באזור צוואר הרחם שנקראים תאי squamous מתגלים כחריגים. הסיבה לכך היא דלקות או חשיפה לווירוס הפפילומה.

Inadequate Pap Smear

תוצאה שמעידה על כך שהדגימה הראשונית לא כללה מספיק תאים איכותיים לבדיקה, כלומר לא ניתן להפיק תוצאות ולכן יש לחזור על בדיקת הפאפ.

Squamous intraepithelial Lesion

גילוי של תאים שעלולים להיות טרום-סרטניים ומסווגים לפי דרגות החומרה שלהם. אלו בעצם תאים שהם עדיין לא סרטניים אך נחשבים לחריגים ובעלי פוטנציאל המרה לתאים סרטניים.

Atypical Glandular Cells

תוצאה חריגה מהסוג הזה פירושה שגדלו בפתח צוואר הרחם תאים לא תקינים בשם תאי Mucus.

CIN- Cervical Intraepithelial Lesion-Neoplasia

בדיקת פאפ שהניבה את התוצאה הנ"ל מעידה על שינויים טרום-סרטניים בתאים שנקראים תאי הקשקש של צוואר הרחם. תאי CIN מסווגים לשלוש דרגות בהתאם לחומרתם, וכל דרגה מעידה על מצב טרום-סרטני אחר.

בדיקת פאפ יכולה להציל חיים כאשר היא מתבצעת בזמן ובאופן מקצועי. במרבית המקרים מתקבלות תוצאות תקינות, אך במקרים מסוימים, בדיקת הפאפ עלולה להיות חריגה. ישנן מספר סיבות מאחוריי בדיקת פאפ לא תקינה, אך לפני שמפתחים חשש מהגרוע מכל, חשוב להיוועץ ברופא נשים בנוגע לתוצאות הבדיקות הללו.

בדיקות המשך עבור בדיקות פאפ לא תקינות מאפשרות לבדוק לעומק את מקור הבעיה ולהציע טיפולים מתאימים עבור דלקות, פטריות והתפתחות של תאים חריגים. במקרים שבהם התגלו תאים טרום-סרטניים, טיפול בזמן מאפשר לנשים רבות לקבל טיפול שיכול להציל את חייהן, מה שמדגיש את החשיבות של בדיקות פאפ אחת לשנה לפחות.

 

למידע נוסף על תוצאות פאפ לא תקינות , קראו