כניסה להיריון לאחר גיל 40

בשנים האחרונות, שיעור הנשים אשר יולדות  לאחר גיל 40, עלה באופן משמעותי בכל רחבי העולם. אם בעבר נשים נהגו ללדת בשנות ה-20, ובחצי המאה האחרונה, ניכר כי שנות ה-30 בחייה של אישה מוקדשים להולדת ילדים, הרי כי כעת הנתונים מראים כי גם לאחר גיל 40 נשים רבות ממשיכות ללדת בהצלחה. אומנם בתחילת שנות ה-30 כן מתחילה ירידה באיכות הביציות, אבל עם הטכנולוגיה של היום ובעיקר עם כוח רצון ואמונה, גם לאחר גיל 40 אפשר ללדת בהצלחה. מה חשוב לדעת לגבי התהליך? מה הדרכים לעשות זאת? כל המידע לפניכם.

מה קורה לביציות לאחר גיל 40?

כל אישה נולדת עם מספר קבוע של ביציות, אשר הולכות ומצטמצמות במהלך חייה. אם בגילאים הצעירים יש אינסוף ביציות וסיכוי גדול להיכנס להיריון, הרי שככל שאישה מתקדמת בגיל, כך מספר הביציות קטן, ועימו הסיכוי להיכנס להיריון. בגילאים הראשונים של תחילת התבגרות המינית, בגופה של אישה צעירה ישנן כחצי מיליון ביציות. באמצע שנות ה-20, מספר הביציות יורד לבערך מאה אלף, וסביב גיל ארבעים, כמות הביציות בגופה של אישה הוא כ-10 אלף. לא רק כמות הביציות פוחתת, אלא גם איכותן ויכולתן להיות מופרות.

איך נראה היריון בגיל זה?

מבחינת קופות החולים, מעקב ההיריון זהה למעקב היריון לנשים צעירות יותר, עם המלצה למעקב קפדני יותר כגון ביקור אחת לחודש אצל רופא הנשים. באופן כללי, לנשים מעל גיל 35 יש המלצה לעבור בדיקת מי שפיר על מנת לאתר תסמונות גנטיות, מכיוון שהסיכוי לאלו גדל עם הגיל.

הקפאת ביציות – איך עושים את זה?

אחד הפתרונות אשר מציעה הרפואה הוא הקפאת ביציות. מדובר למעשה בהליך בו אישה עוברת טיפול הורמונלי ושאיבת ביציות ללא הפרייתן, על מנת להקפיא אותן, ולהשתמש בהן בגיל מאוחר יותר. אם אישה לדוגמא עושה זאת בשנות ה-30 לחייה, הסיכוי שלה להיכנס להיריון גם בגיל 45 לדוגמא, הוא הרבה יותר גבוה.

הטיפול ההורמונלי מגרה את השחלות לייצר ביציות בשלות אשר יכולות להיות מופרות, הביציות מוקפאות בטמפרטורה של כמעט 200 מעלות מתחת לאפס, מה שמאפשר להן להמשיך ולהתקיים לאחר ההפשרה.

כניסה להיריון לאחר גיל 40

הפריה חוץ גופית – מאיפה מתחילים?

בואו נתחיל בלהבין מה זה בכלל אומר. אחת האפשרויות של אישה להיכנס להיריון היא באמצעות הפריה שנעשית מחוץ לגוף. כלומר, אישה אשר לא מצליחה להיכנס להיריון באמצעים טבעיים, או באמצעות טיפולים הורמונאליים, יכולה לבצע הפרייה חוץ גופית, אשר משמשת כאחת הטכניקות השגרתיות בטיפולי פוריות והיריון בימינו.

ההפריה החוץ גופית מאפשרת לביצית ולזרע "להיפגש" באופן יזום בתנאי מעבדה, מחוץ לגוף. לאחר ההפריה, מוחזר העובר בחזרה לרחם.  תחילת הטיפול בגירוי השחלות על מנת ליצור כמה שיותר ביציות אשר מהוות קרקע פוריה להפריה. לאחר גירוי השחלות, מתבצע הליך של שאיבת ביציות.

לאחר שאיבת הביציות הן מועברות למעבדה ו"נפגשות" עם הזרע על מנת להתחיל את הליך ההפריה. השלב האחרון כולל את החזרת העובר אשר הופרה בתנאי מעבדה, לרחם. החלק הראשון של ההליך כולל אי נוחות אך לא יותר מזה, והחזרת העוברים לרחם אינה כואבת כלל, אך כן מומלצת מנוחה לאחר מכן.

הריון מרובה עוברים

חשוב לציין כי הסיכוי להיריון מרובה עוברים בהפריה חוץ גופית גבוה יותר, מכיוון שמוחזרים מספר עוברים לרחת עם מנת להעלות את הסיכוי לקליטת ההיריון.

סיכונים וסיבוכים בהיריון מעל גיל 40

אישה הרה מעל גיל 40 חשופה לסיכונים וסיבוכים רבים יותר בעת ההיריון והלידה, וחשוב לתת על כך את הדעת. מחלות כגון רעלת היריון וסכרת היריון שכיחות יותר בקרב נשים מבוגרות. חשוב להזכיר שוב שהסיכוי למומים בעובר גדל ככל שגדל הגיל. שימו לב לדוגמא, בגילאי 35 הסיכוי למומים בעובר אשר יכולים להוביל לתסמונת דאון לדוגמא, הוא אחד ל-400. הסיכוי לכך בהיריון מעל גיל 40 הוא אחד למאה.

מידע מקצועי נוסף

אם עברת את גיל 40 או שאת מתקרבת לגיל זה, ואינך בטוחה מה ההליך הנכון לך ביותר מבחינת כניסה להיריון, ההמלצה היא להתייעץ עם איש מקצוע, גניקולוג, בנושא. הגניקולוג יערוך בדיקת פרופיל הורמונאלי ובדיקות נוספות, ויוכל לבצע הערכה מדויקת יותר באשר להליך אשר סיכויי ההצלחה בו הם הגבוהים ביותר עבורך.

בהצלחה!