כל הסיבות לביצוע ניתוח קיסרי

מהלך ההריון הוא זמן מיוחד, מרגש וגם קצת (או מאוד) מלחיץ לכל אישה, בעיקר אם מדובר בהריון ראשון. במהלך תקופה זו עולות שאלות רבות, על תזונה נכונה בהריון, בדיקות שיש לבצע, המוצרים הדרושים לתינוק וגם איך הולכת להתבצע הלידה עצמה. קיימות שתי אפשרויות לתהליך הלידה, לידה טבעית ולידה בניתוח קיסרי. לרוב העדיפות הינה ללידה טבעית אך כ-18% מהלידות בישראל מתבצעות באמצעות ניתוח קיסרי.

מתי עושים ניתוח קיסרי?

ישנן סיבות רבות לביצוע ניתוח קיסרי, הניתוח יכול להיות הליך חירום או הליך מתוכנן מראש. ישנן סיבות אשר קשורות ביולדת ומושפעות מהעבר הרפואי או המצב הנוכחי שלה וישנן סיבות הקשורות בוולד שהמשותף להן הוא הורדת הסיכונים הקשורים בלידה טבעית.

לידה קיסרית חוזרת

אחד המיתוסים המוכרים בנוגע לניתוח קיסרי גורס כי כל אישה אשר עברה ניתוח קיסרי אחד תצטרך ללדת את כל הילדים העתידים שלה באמצעות ניתוח קיסרי. הדבר אינו מדויק, אומנם ניתוח קיסרי קודם הינה אחת הסיבות הנפוצות לניתוח קיסרי נוסף אך מדובר רק בכחצי מן היולדות אשר ידרשו לניתוח קיסרי חוזר.

 האפשרות של לידה רגילה לאחר ניתוח קיסרי, היא אופציה לגיטימית ומקובלת. אך יש לשים לב שהסיכונים שבמהלך לידה כזו עולים לעומת אישה שלא ילדה בניתוח קיסרי ולכן יש להתייעץ עם רופא הנשים ובהתאם לפרמטרים המשפיעים על סיכונים אלו הרופא ימליץ על מהלך לידה המתאים ביותר לך.

לידה קיסרית

סיבוכים בזמן הלידה

זמן הלידה אינו יכול להיות אינסופי, גם בשל סיכונים לוולד עצמו וגם בשל סיכונים ליולדת, לכן במידה והלידה אינה מתקדמת כפי שצריך, הרופאים יבחרו לסיים אותה באמצעות ניתוח קיסרי.

נוסף לכך, ישנם מקרים בהם נדרש שימוש במכשור כדי לבצע את הלידה, למשל לידת ואקום או לידת מלקחיים. עם זאת, ישנם מקרים בהם לידות מהסוג נכשלות ולכן נדרש לבצע באופן מידי ניתוח קיסרי.

סיבות הקשורות במיקום ומצב השלייה

  1. שליית פתח – מדובר במצב בו השלייה חוסמת את צוואר הרחם, החסימה יכולה להיות חלקית או מלאה. במצב כזה לא ניתן לבצע לידה טבעית ולכן חייבים לבצע ניתוח קיסרי. שימי לב, שגילוי שליית פתח בשלבים מוקדמים של ההריון אינו מבטיח כי המצב יהיה זהה לקראת הלידה.
  2. היפרדות מוקדמת של השליה – מדובר בסיבוך נדיר יחסית, הוא נפוץ יותר אצל נשים הסובלות מיתר לחץ דם כרוני ומרעת הריון. כמו כן, הסיכון להיפרדות השליה עולה אצל נשים מעשנות. בדרך כלל ניתוח קיסרי שנעשה בגלל היפרדות שליה יהיה ניתוח דחוף ולעיתים אף יהיו סיבוכים של דימום בתוך הרחם.

מחלות מין

בעת לידה טבעית דם האם מתערבב עם דם הילוד. בשל כך יולדות אשר חולות במחלות מין כמו הרפס וגינלי ואיידס עשויה להדביק את הוולד במחלה זו. במקרה של איידס, ממליצים לכל נשאית או חולה ללדת באמצעות ניתוח קיסרי. במקרה של הרפס נדרש לבדוק אצל נשאיות של המחלה, האם קיימים נגעי הרפס בתעלת הלידה. במידה ונגעים מהסוג נמצאו, יומלץ על לידה קיסרית.

מומים מבניים ברחם

במקרים רבים, אצל נשים בעלות מומים מבניים ברחם, הוולד לא מצליח להגיע לתנוחה המאפשרת לידה רגילה ולכן נדרשת לידה קיסרית. עם זאת, במידה והוולד נמצא בתנוחה מתאימה אין כל מניע לבצע לידה טבעית.

הריון מרובה עוברים

כיום קיימת מחלוקת בין הרופאים על האופן הנכון והבטוח ליילד אישה עם מספר רב של עוברים. כאשר ישנם תאומים ששניהם במצג ראש (המצג הנכון ללידה טבעית), ההמלצה הינה על לידה טבעית. במקרים אחרים, בהם עובר אחד נמצא במנח ראש והשני במנח עכוז הרופא ייעץ פרטנית לגבי אופן הלידה המומלץ.

מצוקת העובר

במידה והרופאים חושדים כי הוולד נמצא במצוקה או שמא המשך מהלך הלידה הטבעית יכול לסכן את חייב, הם ינסו ליילד באופן מהיר יותר. אם הדבר אינו אפשרי יוחלט על ניתוח קיסרי.

מצג עכוז

כל עובר שאינו נמצא במצג ראש יוחלט ליילד אותו בניתוח קיסרי, זאת כדי למנוע אפשרויות לסיבוכים אפשריים בתהליך. שימי לב, שישנה אפשרות לבצע היפוך חיצוני, התהליך נעשה סביב שבוע 37.

משקל גבוה של הוולד

וולד שמשקלו מוערך ביותר מ-4,500 גרם, עשוי להיתקע במהלך הלידה בתעלת הלידה. מדובר מצב מסוכן מאוד ולא ניתן לחיזוי מוקדם (מלבד הערכה לפי גודל העובר).

שמט חבל הטבור

מדובר במצב חירום בו חבל הטבור מגיח לפני ראש היילוד, הלחץ שיופעל עליו כתוצאה מהלידה יכול להוביל לפגיעה משמעותית בוולד, עד כדי מוות.