וירוס CMV- מה יש לדעת

הריון הוא אחת התקופות המרגשות ביותר בתקפותה של  אישה ומשפחתה, אך הוא גם מלווה בשאלות וחששות רבות- מה צריך לעשות, איך צריך לעשות, ומתי צריך לעשות. אחת השאלות הנפוצות הנוגעות בנושא ההיריון היא על נגיף .CMV וירוס זה, הידוע ביותר בשמו וירוס ציטומגלו, עלול לגרום לבעיות בריאותיות במערכות הרחם, שעלולות להשפיע על הלידה המתקרבת. איך נדבקים בווירוס? איך אפשר להימנע מהדבקה או להקטין את סיכויי ההדבקה? כל התשובות כאן.

כיצד נדבקים בווירוס ומה הם התסמינים שלו

במרבית המקרים, ההדבקה נגרמת בעקבות מגע בין ילדים קטנים, במקומות כמו גני ילדים, פעוטונים, בתי ספר ועוד. ההדבקה יכולה להימשך גם במשפחותיהם של הילדים אשר נדבקו בווירוס, באמצעות מגע. יש לשמור על היגיינת הילד ושטיפת ידיו בשביל למנוע הידבקות.

תסמיני המחלה באים לידי ביטוי בהרגשה רעה ותחושה כללית לא נעימה. התסמינים דומים לחולי בשפעת: חום, כאב ראש ותחושה לא נעימה. יחד עם זאת, לעיתים המחלה גם לא מלוויה בתסמינים כלל, ואפילו ברוב המקרים ניתן לראות כי הנגיף לא מלווה בסימפטומים ובתסמינים מסוימים, דבר המקשה על אבחון המחלה.

במידה ותסמין כלשהו, מופיע יש לראות רופא במהירות. הרופא יאבחן את התסמין ויוכל למנוע פגיעה אפשרית בעובר או באישה.

CMV

וירוס CMV: מה קורה לתינוקות החלו בווירוס?

נגיף הציטולוגו הוא הזיהום הנפוץ והמשמעותי ביותר בהריון. אישה שנדבקה בנגיף במהלך ההיריון שלה, עלולה להעביר את הנגיף לעובר שלה. בין 1% ל 4% נשים ההרות עלולות להידבק בנגיף, אך רק שליש מהן מסתכנות בהעברת הנגיף לתינוק. שכיחות הנגיף בקרב ילודים נגועים מעורכת בין 0.3%-1%.

זיהום זה עלול לפגוע בעובר ולגרום לו לנזק קשה, או אפילו לגרום לתמותה שלו, חלילה. תינוקות הנדבקו בנגיף, עלולים להיפגע בריאותית ולחוות עיוורון, חירשות או אפילו פיגור בשכלם. לעומת זאת, נתון מעודד הוא שגם אם האישה נדבקה לראשונה ב CMV במהלך ההיריון, ישנו סיכויי של 60% שהעובר לא יידבק בנגיף. בנוסף לכך, גם אם זוהתה הדבקה של העובר בווירוס, יש סיכויי גבוה שהעובר לא ייפגע כלל.

CMV:  האם קיים חיסון וכיצד מתגוננים ונמנעים מהנגיף

לדאבוננו, אין חיסון המגן על גופנו מפני נגיף ה CMV. הגוף לומד להגן על עצמו מפני הנגיף רק לאחר שהוא חולה במחלה. לדוגמה, בישראל 80% מהנשים נחשפו לנגיף בעבר והן "מחסונות". יחד עם זאת, ניתן לשמור על בריאות גופנו ולא להיפגע מהווירוס באמצעות שמירה על היגיינה ושטיפת ידיים, בדומה לווירוס הקורונה.

בשביל להימנע בצורה הטובה ביותר מן הנגיף, יש ליצור כמה שפחות מגע עם ילדים קטנים שחולים בו. אם לא ניתן להימנע ממגע, יש לשטוף ידיים בצורה יסודית לאחר המגע. מכיוון שאין חיסון לנגיף, הדרך היעילה היחידה להתגוננות מפני הנגיף היא מניעת מגע והתרחקות מילדים קטנים חולים.