הריון ראשון שליש ראשון

השליש הראשון להריון הוא לא קל, הוא גדוש בתופעות בדמות בחילות, הקאות, עייפות ועוד, אז איך תתמודדי עם תופעות השליש הראשון? מה קורה בגוף? מהם שלבי התפתחות העובר בשליש הראשון? מה רואים כלפי חוץ ומה מרגישים בפנים?  הכל על השליש הראשון להריון, כולל כמה טיפים להתמודדות ולהסתגלות למצב החדש.

בשליש הראשון של ההריון, תהליך ההתפתחות אשר מתרחש ברחם מואץ. מעט אחרי שהוא מתחיל,  מגיעות התופעות השונות. מה קורה בשלבי ההתפתחות הראשוניים? מה גורם לתופעות השונות? ומתי הן חולפות?

 

שליש ראשון להריון – מה קורה בגוף?

במהלך השליש הראשון להריון, מתרחש ברחם הליך ההתפתחות. הביצית המופרית משתרשת ברחם ולאחר מכן מתפתחת השליה, בשלב הבא, תתחיל לתפקד גם מערכת הדם של העובר.

על חומצה פולית כבר שמעת? היא זו שאחראית על התפתחות תקינה של העובר ושל מערכת העצבים שלו. בשבוע השישי להריון, מתפתחת מערכת הלב והמערכת העצבים של העובר.

אילו תופעות יופיעו בשליש הראשון ולמה?

ישנן תופעות נפוצות יותר וישנן תופעות נפוצות פחות:

הבחילות, הן אחת מבין התופעות הנפוצות ביותר אשר מופיעות במרבית המקרים. על מנת להתמודד עם ההקאות תוכלו למצוץ לימון, לשתות סודה ואף מומלץ להקפיד על שתיית מים מרובה.

גם העייפות, היא אחת מתופעות הלוואי המוכרות והידועות. היא נובעת מכמות האנרגיה והמאמץ שהגוף מוציא על מנת לדאוג לעובר ולהתפתחותו. אל תלחמו בעייפות הזו, הגוף צריך את האנרגיה. הקפידו על שינה מרובה של לפחות 8 שעות בלילה.

תכיפות במתן שתן, הינה תופעה אשר מופיעה לאחר השבוע השישי, בו הרחם כבר גדל ומתחיל להפעיל לחצים ולכן תכיפות במתן שתן מתחילה להתגבר בשלב זה.

תופעות נוספות הן רגישות בשדיים בעקבות השינויים ההרומונליים, עצירויות ולעיתים גם דימום קל. במידה והדימום הינו כבד ואף מלווה בתחושות אי נעימות בבטן, התכווצויות וכאבים – קבעו תור לרופא או רופאת הנשים להתייעצות.

השליש הראשון להריון

טיפים לשליש ההריון הראשון

ראשית, יש להקפיד להיצמד להנחיות ולהימנע מצריכת אלכוהול, מוצרי טבק וסמים. כמו כן, גם להקפיד על הנחיות אכילה נכונה ולהימנע מבשר נא ודגים נאים.

הנחיות נוספות אליהן יש להיצמד הן ההנחיות הרפואיות – ביצוע כלל הבדיקות הגנטיות בתחילת ההריון, בדיקת סקר שליש ראשון, כלל בדיקות הדם אשר הכרחיות לאיתור מומים אצל העובר, בדיקת השקיפות העורפית וכל בדיקה אחרת אשר תדרשי או אשר יומלץ לך לגשת אליה.

אז מה כן לעשות? חשוב להקפיד על אורח חיים בריא והגיינה בריאה, לשמור על תזונה נכונה הכוללת גם את תוספי המזון, הברזל וחומצת הפוליו המומלצים, לתת לגוף מנוחה ואת שעות השינה אליהן זקוק במהלך הלילה, לנסות לאכול ארוחות קטנות על מנת לצמצם את כמות הבחילות ולשתות הרבה, הרבה, הרבה מים.