הריון לא רצוי- זכות הבחירה היא שלך!

הגילוי של הריון לא מתוכנן יכול להיות מלחיץ בכל גיל, ובטח אם אינו רצוי.

לפני שתחליטי מה לעשות עם ההריון, עליך לוודא ראשית שהינך הרה. ישנן 3 בדיקות שיעזרו לך לגלות זאת:

בדיקת שתן -הדרך המהירה ביותר היא דרך הבדיקה הביתית לגילוי הריון העובדת על עקרון של זיהוי הורמון ההריון בשתן -hCG. זהו חלבון שיופרש רק אם את בהריון.

בדיקות השתן רבות והן אמינות, זמינות וזולות, וניתן לבצען בפרטיות ביתך.

בדיקת דם לגילוי הריון– ניתנת לביצוע בקופת החולים שלך או באופן פרטי. מדובר בבדיקה רגישה יותר לשינויים ברמת ההורמון ועל-כן מדוייקת יותר מבדיקת השתן. 

הערכים המתקבלים בבדיקה מצביעים על שבוע ההריון בו נמצאים.

שלושה שבועות הריון: 5 – 50 mIU/ml.
ארבעה שבועות הריון: 5 – 426 mIU/ml.
חמישה שבועות הריון: 18 – 7,340 mIU/ml.
שישה שבועות הריון: 1,080 – 56,500 mIU/ml.
שבעה עד שמונה שבועות הריון: 7,650 – 229,000 mIU/ml.


בדיקת אולטראסאונד אצל רופא/ת הנשים– החל משבוע 5 להריון ניתן לראות את התפתחותו באמצעות האולטרסאונד. החל משבוע 6, את הדופק, ובהמשך, את התפתחות העובר.

גילית שאת בהריון לא רצוי?

כאמור, הגילוי של כל הריון, ובכללו הריון לא רצוי מתבצע באמצעות בדיקת דם או שתן לאחר איחור במחזור החודשי.

כעת יש לך שתי אפשרויות, להמשיך את ההריון או להפסיקו.

במאמר זה אנו נדון בהרחבה באפשרויות להפסקת הריון בארץ לקטינות ובגירות, ובקצרה, באפשרויות הקיימות עבורך אם החלטת להמשיך את ההריון.

על הפסקת הריון בישראל,

לפי נתוני משרד הבריאות לשנת 2018, שיעור הפסקות הריון בישראל נמוך בהשוואה למרבית מדינות אירופה, הן בקרב צעירות וקטינות עד גיל 18 והן בקרב נשים מעל גיל 35. בשנת 2018 ,היו 543,19 פניות של נשים לועדות להפסקת הריון ומתוכן 99% אושרו. 40 אחוז מתוכן בוצעו במרכזים פרטיים, ירידה משנים קודמות.השאר, כמובן, בבתי חולים ציבורים.

הריון לא רצוי

האפשרויות הקיימות לביצוע הפלה

כל אישה בגירה או קטינה, הבוחרת לבצע הפסקת הריון יכולה לעשות זאת בהתאם לשבוע ההריון בו היא נמצאת. אלו האפשרויות הקיימות כיום לביצוע ההפלה:

  • הפלה תרופתית – את ההפלה ניתן לבצע עד 63 יום ממועד המחזור החודשי האחרון. ההפלה התרופתית מתבצעת באשפוז יום בית החולים, ובה תתבקשי ליטול שני סוגי תרופות בהפרש של 48-72 שעות. סיכויי ההצלחה של ההפלה בכדורים גבוהים, וככל שמבצעים את הפרוצדורה בשלב מוקדם יותר, כך הסיכויים להצלחת ההליך עולים.
  • גרידה – ברוב המרכזים הפרטיים ניתן לבצע את ההליך עד השבוע ה-12, ובציבוריים עד מאוחר הרבה יותר. שיטות הגרידה לפני ואחרי ההליך משתנות בהתאם לשבוע ההריון, אך ככלל, נחשבות בטוחות.

חשוב שתדעי, בכל גיל ובכל מצב יש לך זכויות. ההחלטה להפסיק את ההריון היא שלך ורק שלך. בכל מוסד רפואי שאליו תגיעי תוכלי להיוועץ ולהעזר בצוות הרפואי של בית החולים, וכולם מחויבים על פי חוק לשמור על פרטייך באופן מוחלט ולא למסור מידע לגבי ההריון והפסקתו ללא הסכמתך לכך.

הפסקת הריון לקטינות

אם גילך מתחת ל18 את יכולה לעבור הפלה באופן דיסקרטי. אינך זקוקה לאישור בן זוגך או הוריך או האפוטרופוס שלך. את יכולה לעבור הפסקת הריון בכל גיל ללא ידיעת הקרובים אליך.

אם החלטת להשאיר את ההריון

לנשים בהריון לא רצוי ישנה האופציה להשאיר את ההריון וללדת ולגדל את תינוקם או ללדת ולמסור את הילד לאימוץ.

יהיו המניעים אשר יהיו, זוהי זכותך ובחירתך להמשיך את ההריון בכל גיל בו תהי, ולהחליט על עתיד ההריון לאחר הלידה. גם בארץ קיימת האפשרות למסירת התינוק לאימוץ. בדרך זו, לאחר הלידה המדינה מתחייבת לדאוג לרווחת הילד בצורה הטובה ביותר עבורו.

קראו עוד, חוק אימוץ ילדים בישראל