האם לחסן את ילדנו?

נכון לשנת 2020 ולאחר מספר ניסיונות לחוקק זאת, כיום עדיין לא קיים חוק חיסון ילדים ותינוקות נגד מחלות שונות. יחד עם זאת, חשוב לציין כבר עכשיו כי החיסונים קיימים בעולמנו כבר שנים והם ממגרים מחלות רבות ומסוגים שונים. האם לחסן את ילדך? שאלה טובה ומעניינת, עליה ניתן את דעתנו.

החיסון הראשון בעולם הומצא על ידי ד"ר אדוארד ג'נר, שגילה כי הוא יכול לחסן אנשים נגד אבעבועות שחורות ובעזרת חיסון אשר הוא ייצר משלפוחית של פרה. לידיעתכם, VACCINE (חיסון באנגלית) נגזר מהמילה הלטינית VACCA – פרה. אם כשהומצא החיסון הראשון בעולם על ידי ד"ר אדוארד ג'נר הממסדים הרפואיים לגלגו וזלזלו בהמצאתו, הרי שכיום זו כבר היסטוריה עתיקה.

קצת רקע על המצאת החיסונים בעולם ועל השימושים בהם

החיסון השני שהומצא בעולם היה החיסון נגד מחלת הכלבת, חיסון שהומצאו על ידי לואי פסטר. במקביל לכך, אנחנו כיום כבר חיים בעידן הכולל חיסונים כנגד מחלות רבות ומגוונות, כמובן שלא רק כנגד מחלת הכלבת והאבעבועות השחורות.

אז נותרת השאלה – האם לחסן את ילדיכם? ובכן, בשנים האחרונות קמות תנועות אשר יוצאות חוצץ ונגד חיסונים מסוגים שונים, לרבות חיסונים שידועים בתור חיסונים שהצליחו למגר משמעותית מחלות בעולם ובמדינות רבות.

מדוע קיימות תנועות אשר מתנגדות לחיסוני ילדים ותינוקות?

אז מדוע קמים מתנגדים לחיסונים בשנים האחרונות? ובכן, במילים פשוטות, חיסון הוא בעצם החדרה של נגיף או וירוס מוחלשים לגוף האדם. ברגע שהאדם "נדבק" באופן מוחלש באותו נגיף או מחלה כלשהיא, הגוף למעשה מפתח מעין "זיכרון חיסוני" לאותה מחלה, נגיף או וירוס.

העניין הוא כזה, האנשים אשר מתנגדים לחיסוני ילדים, טוענים למעשה שהסטטיסטיקה הרעה עשויה לפגוש בילדיהם ולהוביל לבעיות רפואיות קשות, לשיתוק ילדים, למחלות קשות, לאוטיזם ועוד. מי צודק ומי טועה? ובכן, מאוד קשה לענות על כך מבלי לצדד בצד כזה או אחר.

 

היעדר חוק חיסון ילדים בישראל – טוב או פחות?

בסופו של דבר, בישראל אמנם עדיין אין חוק חיסון ואולי גם לא יהיה בעתיד, מה שמשאיר בידיכם את ההחלטה באם לחסן את ילדיכם, או שמא אתם מעדיפים שלא. חשוב לדעת, גורמים רפואיים תמיד ימליצו לכם לחסן את ילדיכם, ובמסגרות חייהם של ילדיכם הם יעברו חיסונים מסוגים שונים, כולל למשל בבית הספר.

כמובן, אם ברצונכם למנוע מילדיכם חיסונים, אתם צריכים להיות מודעים לעובדה שייתכנו בכך סיכונים לא מבטלים בכלל, לרבות גם סיכונים בריאותיים חמורים. בנקודה זו חשוב לציין, האנשים והתנועות אשר מתנגדים ומתנגדות לחיסון ילדים, ימליצו לכם על פתרונות טבעיים במקום חיסון תינוקות וילדים. אם ברצונכם לנסות או לא, זה לחלוטין תלוי בכם. בין אם תחליטו אך או כך, היו מודעים לכלל ההשלכות הפוטנציאליות של כל החלטה. בהצלחה!