דולה

מה היא דולה ? אשת מקצוע מיומנת המעניקה תמיכה גופנית, רגשית ומידע רציף לאם לפני הלידה, ובנוסף גם לאחר זמן הלידה היא שם, בכדי לעזור לך להשיג את החוויה הבריאה והמספקת ביותר שאפשר. דולות אינן נוקטות תפקיד קליני ועובדות לצד מיילדות ורופאים. הן לא מייעצות, אך יכולות לתמוך באישה למצוא מידע מאוזן לקבלת החלטות מושכלות לגבי הטיפול בהריון וסוג הלידה הרצויה ע"י זוג ההורים.

מה היתרונות הקיימים להעסקת דולה?

תמיכה גופנית- לדולה יש את ההכשרה והידע לתמוך בצורה לדוגמא באמצעות אמצעי נוחות ידיים כמו מגע מנחם, לחץ נגד, טכניקות נשימה ושאר "קסם דולה" למשפחות. ידיה המיומנות של דולה וכלים על מיקומים מסויימים יכולות לרוב לעזור לתינוק שגוי למצוא את דרכו באגן ולזרועותיו של ההורה המוליד.

תמיכה רגשית- דולות עוזרות למשפחות להרגיש נתמכות, מקלות על החוויה הרגשית של הלידה וגם עוזרות ליצור מרחב בו, הורמוני הלידה יכולים לעבוד במיטבם. בין אם הלידה אינה מורכבת לחלוטין או מורכבת מאוד מבחינה רפואית, כל משפחה יכולה להנות מתמיכה רגשית ביום הבלתי נשכח הזה בחייהם.

דולה

תמיכה בשותפים- בין אם זה בן זוג רומנטי, חבר או בן משפחה אחר כמו סבתו של התינוק, החוויה של בן הזוג לידה חשובה בלידה לא פחות מהחוויה של היולדת עצמה. תפקידה של הדולה היא להיות שם גם כדי לתמוך בכל בן זוג בלידה בהיותו מעורב כמו שהיולדות רוצות בלידה. תמיכה פיזית ורגשית משנה את ההבדל העצום עבור כל המעורבים.

מידע מבוסס-הוכחות וייעוץ- דולות מאומנות לעזור למשפחות להתחבר עם משאבים מבוססי ראיות (כגון מידע רפואי ומחקרי), וכך תוכלו לשאול שאלות נהדרות ולקבל החלטות מושכלות לגבי הלידה הקרבה ובאה. הדולות משמשות כגשר לתקשורת בין נשים לרפואה\סגנון הלידה שלהן וכך הן מאפשרות להן למצוא את קולותיהן הקיימים ולקבל את הטיפול האישי הטוב ביותר עבור כל יולדת.

קיימת דולה שמיועדת להורים לאחר הלידה.

דולה זו בדרך כלל מתחילה לעבוד עם המשפחה בחודשים הראשונים שלאחר הלידה, אך ישנם דולות שעובדות עם משפחות גם כאשר התינוקות גדולים יותר. לפעמים מוזמנות דולות כאשר משפחה מגלה שהם נאבקים או חשים צורך בתמיכה רבה יותר. משך הזמן שמבלה דולה אחרי לידה עם משפחה משתנה מאוד בין 6-8 השבועות הראשונים, לשנים!

ממש כמו בתמיכה ביולדות בזמן לידה, דולות שלאחר הלידה מספקים תמיכה רגשית, מעשית ומידעית. אחד היתרונות הגדולים ביותר של דולה לאחר הלידה הוא שהיא נמצאת שם כדי לתמוך במשפחה, לא לבצע משימה ספציפית, ולכן בתקופה רגישה כמו השלב של אחרי הלידה ובטח אם זה בלידה של ילד ראשון שהכל מעורער קיום הדולה מאפשר נוחות רבה יותר להורים הטריים.