ברית מילה (ומזל-טוב!)

כולנו היינו בברית מילה פעמים רבות בחיינו, אבל האם עצרתם לחשוב מה בדיוק מהות המצווה הזאת, הכה חשובה לעם היהודי? יש הרבה מה ללמוד על מקור המצווה, איך נשמרה עד היום והאם תישאר עמנו גם לעתיד. נספר על כל אלו במאמר הבא.

 

מקור ברית המילה

ברית המילה מוזכרת בעיקר בסיפור מספר "בראשית", פרשת "לך לך", בו אברהם כורת ברית עם ה'. הברית בעלת 2 חלקים, האחד – הבטחת ה' להרבות את צאצאיו של אברהם, השני – הבטחת אברהם למול את עצמו, וכך להבטיח את הברית ביניהם. יש לזכור כי אברהם היה בן 99 כאשר מל את עצמו. לאחר ברית המילה גם נוספה האות ה' לשמם של אברם ושרי, וכך הפכו לאברהם ושרה. הראשון שנימול בגיל 8 ימים, כפי שנדרש, היה יצחק.

 

ביצוע ברית המילה

בתורה אמנם מוזכרות מילים כמו "עורלה" ו"ימול", אך לא מוזכר הסבר מפורש לאופן ביצוע המילה או טקס מסוים שיש לבצע. ההליך התפתח עם השנים וכיום הוא ידוע לכל. הטקס מנוהל על ידי מוהל והינו בעל שלושה חלקים. שני החלקים המרכזיים הינם מילה ופריעה. מילה, כלומר החיתוך של העורלה בסכין. לפי ההלכה, העורלה היא החלק המכסה את העטרה. פריעה מתבצעת באמצעות ציפורנו של המוהל, וכוללת חיתוך והפשלת הקרום בין העורלה לעטרה. השלב האחרון הוא מציצה של הדם שנוצר כתוצאה מהחיתוך. בעבר המציצה בוצעה באופן מסורתי על ידי המוהל, וכיום זה משתנה בין כל מוהל.

 

טקס הברית

בטקס משתתפים שלושה אנשים, המוהל, הסנדק והתינוק. המוהל הוא אדם מוסמך אשר אחראי על ניהול הטקס והביצוע המילה. הסנדק הוא אדם שנבחר על ידי הורי הילד שעל ברכיו מונח התינוק בזמן הטקס. התינוק מונח על כיסא בשם "כיסא של אליהו", כיוון שלפי המסורת אליהו הנביא כעס כי בני ישראל הפסיק לבצע ברית מילה, ולכן פסק ה' כי אליהו יהיה נוכח בעת ביצוע כל ברית. במהלך הברית מקריא המוהל את הפסוקים והברכות המסורתיות, וכן מציין לראשונה את שם התינוק.

 

התנגדות לברית מילה

ב-20 שנה האחרונות עלו קולות מסוימים אשר מתנגדים למסורת ברית המילה. אנשים אלו טוענים כי זוהי פגיעה בגוף התינוק שלא לצורך, אשר מכאיבה לו, ועלולה לגרום לנזקים נוספים. יש כאלו שחושבים כי ההליך עצמו תקין אך יש לאפשר בחירה אמיתית, ולכן יש לבצע אותו בגיל יותר מאוחר כאשר האדם יכול לבצע בחירה מושכלת בעצמו. יש הטוענים כי ההתנגדויות הללו נובעות גם ממניעים אנטישמיים, שמתנגדים למנהגים של העם היהודי.

אך, למרות ההתנגדויות הללו, ברית המילה ממשיכה להיות מסורת נפוצה אשר כמעט כל היהודים בעולם מבצעים. אז בפעם הבאה שתהיו בברית אנו מקווים שתבינו יותר את המנהגים ואת המסורת היהודית שמאחורי הטקס עתיק השנים הזה.

 

יש לכם עוד שאלות שלא הצלחנו לענות עליהן? קראו על ברית באתר הבא