בדיקות שצריך לעשות אם יש בעיות פוריות

בעולם המערבי והמודרני בו אנחנו חיים, בעיות פוריות הופכו מטאבו וממשהו שיש להתבייש בקיימו, לבעיה רפואית מוכרת. שגם במקרים לא מועטים ניתן לטפל בה.

 

קצת סטטיסטיקה

15% מכלל הזוגות יחוו בעיות פוריות. ההגדרה הרפואית לבעיות פוריות הינה אי כניסה להריון לאחר שנה של קיום יחסי מין שאינם מוגנים, בתקופת הביוץ. הסיבה העיקרית לקביעת פרק זמן זה של שנה, נובעת גם היא מעניין סטטיסטי בעיקרו.

לזוג אשר מקיים יחסי מין לא מוגנים ברציפות במשך חודש ישנו סיכוי של כ-25% להרות. לעומת זאת, זוגות המקיימים יחסי מין לא מוגנים ברציפות במשך שנה שלמה, הסיכויים שלהם להרות עולים עד ל-85%. מנתונים אלו מעריכים את הסטטיסטיקה של בעיות הפוריות ואת הקביעה הרפואית לתקופה הנדרשת בכדי לבצע קביעה זו.

 

הסיבות העיקריות לבעיות פוריות

בעיות הפוריות מתחלקות באופן שווה בין נשים לגברים, בשליש מהמקרים בעיית הפוריות היא אצל הגבר, בשליש נוסף הבעיה היא אצל האישה ובשליש הנותר מדובר על שילוב של בעיות של שני בני הזוג.

בעיות הפוריות אצל האישה נובעות בדרך כלל מבעיה בביוץ, בעיה זו יכולה לקרות בשל גילה של האישה, מתסמונות כמו תסמונת השחלות הפוליציסטיות או מחלות אנדוקריניות שונות. נוסף לכך, אצל האישה יכולות להיות בעיות פיזיולוגיות הקשורות במבנה הרחם או בהידבקויות של החצוצרות או של אזורים בבטן.

לעומת זאת, אצל גברים הבעיות כולן קשורות באיכות או כמות הזרע. הבעיות מתחלקות לבעיות הורמונליות, בעיות גנטיות או בעיות שנרכשו לאורך החיים.

 

התייעצות עם רופא

השלב הראשון בכדי לבדוק בעיות פוריות הינה התייעצות עם רופא נשים. לנשים מתחת לגיל 35 מומלץ ללכת לרופא אחרי שנה של ניסיונות רצופים ללא הצלחה. לזוגות בהם האישה הינה מעל גיל 35, יש הממליצים להקדים ולהגיע להתייעצות ובדיקות כבר אחרי חצי שנה של ניסיונות כניסה להריון. במהלך פגישת הרופא יבקש לקבל מידע על ההיסטוריה הרפואית הכללית של בני הזוג וכן על נושאים הקשורים ספציפית לבעיית הפוריות של הזוג. לאחר מכן, תתבצע בדיקה גופנית לאישה, ישנם מקרים בהם תתבצע בדיקה פיזית גם לגבר.

לאור המידע ותוצאות הבדיקות הקיימות בידי הרופא הוא ימליץ ויכווין לבדיקות נוספות הנדרשות לבדיקת הסיבה לאי הפוריות.

 

בדיקת זרע

הבדיקה העיקרית הנעשת לגברים הינה בדיקת זרע, במהלך הבדיקה על הגבר להביא דגימה של זרע אשר יעבור אבחון מלא במעבדה. את הזרע נדרש לתת באמצעות אוננות, כיום ישנן מחלוקות לגבי הצורך בהתנזרות מינית בימים שלפני הבדיקה.

את מתן הזרע ניתן לעשות במעבדה עצמה או בבית, כאשר יש להביא את הזרע עד שעה מרגע השפיכה. יש לשים לב, כי חומרי סיכה רבים עלולים לפגוע בזרע ולכן אסור להשתמש בהם.

לזרע יבצעו מספר בדיקות הכוללות בתוכן בדיקה של נפח הנוזל, צבע וריח הנוזל, מספר תאי הזרע, יכולת התנועה של תאי הזרע, צורתם של התאים וכן מאפיינים ביוכימיים של נוזל הזרע.

 

בדיקות לנשים

אצל נשים ישנן מספר בדיקות שהן יעברו, הבדיקה הראשונה הינה בדיקה הורמונלית. מדובר בבדיקת דם הבוחנת את ההורמונים המופרשים במהלך המחזור הווסתי, כמו גם הורמונים הקשורים בהפרשת חלב ובבלוטת התריס. את הבדיקות יש לעשות בין היום השני לרביעי של הדימום הווסתי.

נוסף לכך יבוצע אולטרסאונד של איברי המין הפנימיים. בכך יבדקו הרחם, רירית הרחם והשחלות. העדיפות הינה לביצוע הבדיקה לקראת זמן הביוץ, זאת בכדי שהרופא יוכל לבחון את קיומו של זקיק המתפתח בשחלות.

בדיקה נוספת שתבוצע הינה צילום רחם, במהלכו ניתן לראות חסימה של החצוצרות ובעצם לאפיין בעיות פוריות המגיעות על רגע אנטומי.

 

בדיקות דם לנגיפים

נוסף לבדיקות האישיות תבוצע לשני בני הזוג בדיקת דם לנגיפים שונים אשר יכולים לגרום לבעיות בפוריות, אחד מהם הינו נגיף האדמת.

שימו לב, הרופא יכול להמליץ על בדיקות נוספות, בין אם בתחילת התהליך ובין אם לאחר קבלת התוצאות הראשוניות. ב-90% מהמקרים, בבדיקות אלו מאתרים את הסיבה לבעיות הפוריות ומפנים לטיפולים המתאים.