אל הורות – מה זה?

בשנים האחרונות ובעיקר בעשור האחרון, אנו שומעים מכל מיני כיוונים את השם "אל הורות" ולא תמיד בטוחים במה מדובר. מהי אל הורות? מה מביא אנשים לנקוט בגישה זו? מה עומד מאחוריה? כל מה שרציתם לדעת ולא ידעתם את מי לשאול

מה זה אל הורות?

אל הורות היא בחירה שלא להיות הורה, פשוטו כמשמעו. מדובר בבחירה לא להביא ילדים לעולם, לא להקים משפחה, לא להיות הורים. מה שעבור רובינו נראה הדבר הטבעי ביותר בעולם, גלגל החיים אשר מניע אותנו קדימה, מסתבר שעבור חלק לא מבוטל באוכלוסייה נחשב בדיוק ההיפך. מהיכן נובעת התופעה? עד לא מזמן, להביא ילדים לעולם היה נחשב לצעד הכי בסיסי והכי טבעי, וכיום כאשר לחלוטין מדובר בתופעה ולא באנשים יחידים יוצאי דופן, עלינו לשאול מספר שאלות על מנת להבין לעומק יותר את הדברים.

ד"ר נורית דורון-בר חקרה את נושא האל הורות בישראל בשנים האחרונות, ואומרת כי אם בעבר הולדת ילדים הייתה קנה מידה למימוש והצלחה, הרי שכיום לא מעט אנשים אינם תולים את הצלחתם ומימושם האישי בהולדת ילדים וגידולם, אלא כבחירה לגיטימית האם ללכת במסלול זה או לא. ד"ר דורון-בר מוסיפה כי על פי הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה משנת 2018, כ-18% ממשקי הבית בישראל הם זוגות ללא ילדים, אבל אנו לא יודעים אם מדובר בבחירה, או באילוץ. הנתון הזה לא כולל אנשים שאינם נמצאים בקשר זוגי ואולי גם הם אל הורים, אך בכל מקרה מחקרים ברחבי העולם מראים כי הצפי הוא שעד שנת 2030 בערך 25% מהאנשים יהיו אל הורים.

אל הורות

בחירה ולא אילוץ

חשוב להבהיר שאל הורות מתייחסת לאנשים שבחרו לא להיות הורים. לא כאלו שלא הצליחו ללדת או נסיבות דומות, אלא אנשים שמבחינה רעיונות החליטו שאינם רוצים להביא ילדים לעולם.

מה הסיבות שעשויות להביא לבחירה זו?

כשחושבים על זה, יש סיבות רבות בגינן אנשים מחליטים לא להביא ילדים לעולם, ורוב הסיכויים שגם ההורים בינינו הריצו בראשם את התסריטים האלו, רק שבחרו בסופו של דבר כן להביא ילדים. זה יכול להחיות אחד או יותר מהתחומים הבאים:

  • תסכול קושי והתנגדות לעולם כפי שהוא נראה כיום – אלימות, מלחמות, הרס כדור הארץ, קשיים כלכליים, כל אלו הם בהחלט אחת הסיבות לבחור לא להביא ילדים לעולם זה.
  • חוסר יצר להורות וחוסר רצון – לא כולם מרגישים בבטן או בלב שהם רוצים להיות הורים, לא אצל וכלם היצר הזה מתפתח ובשל לכדי החלטה להביא ילדים. גם אם מתפתח היצר, לא תמיד יש רצון, והרצון כולנו יודעים שכוחו חזק.
  • מימוש עצמי – אחת התופעות המרכזיות שמאפיינות את המאה ה-21 היא מימוש עצמי. לא עוד נתינה בביטול עצמי למשפחה ולסביבה, אלא מימוש של התחומים בהם אנו רוצים להתפתח, מבלי לוותר על עצמנו ועל דרכנו, כי נהיינו הורים.
  • עלות כלכלית גבוהה – גידול ילדים הוא בהחלט מעמסה כלכלית לא קלה, במיוחד אם חושבים על מערכת חינוכית שאינה חלק ממשרד החינוך. גן פרטי עולה בין 2500-3000 שקל בחודש בממוצע, ואם יש לכם שני ילדים בגילאי גן, אתם די משועבדים לעבודה. מסתבר שלא לכולם השיעבוד הזה מתאים, והלחץ הכלכלי של גידול ילדים הוא משהו שהם מחליטים לוותר עליו.

ומה אומרת החברה?

על פי המחקר שעשתה ד"ר דורון-בר, החברה הישראלית אינה מעודדת ואינה רואה בעין יפה את אלו שנוקטים בגישת האל הורות. הם נחשבים לאנוכיים, חומריים, מחפשי הנאות ועוד. חשוב לציין כי במחקר שערכה ד"ר דורון-בר, המשתתפים במחקר אשר בחרו בדרך האל הורות שלמים עם עצמם ועם בחירתם, אינם נתפסים כנון קונפורמיסטים או מורדים, פשוט בחרו בנתיב פחות מקובל.