איך מאבחנים קונדילומה?

וירוס הפפילומה הוא וירוס נפוץ במיוחד בקרב אנשים פעילים מינית, והוא יכול לעבור במגע מיני ולעתים גם במגע של עור לעור. אחת מהתופעות הנפוצות שווירוס הפפילומה גורם להן הוא מחלת הקונדילומה שאמנם אינה מסכנת חיים, אך היא גורמת לתופעות לוואי לא נעימות, ועלולה להשפיע על חייכם. על מנת שתוכלו לטפל בקונדילומות באופן יעיל, חשוב שתדעו כיצד לאבחן אותן, ומה עליכם לעשות במקרה שבו אתם מבחינים בהתפתחות קונדילומה על גופכם.

מה זה קונדילומה?

קונדילומות הן יבלות מין המופיעות במרבית המקרים באזור המפשעה אצל גברים ונשים שנושאים את וירוס הפפילומה. הזנים שגורמים להיווצרות של קונדילומות הם בעיקר זן 6 וזן 11 של וירוס הפפילומה, ומלבד אזור המפשעה ואיברי המין, קונדילומות עשויות להופיע גם באזור פי הטבעת.

קונדילומה עוברת, כאמור, במגע מיני לא מוגן, אך לא בהכרח חייבת להיות חדירה כדי שתהיה הדבקה במחלה. מגע בין עור לעור גם הוא עשוי לגרום להדבקה בקונדילומות ולהופעה של יבלות באזורים הנגועים.

כיצד ניתן לאבחן קונדילומה?

אז איך נדע אם נדבקנו בקונדילומות,

קונדילומה יכולה להופיע כיבלת בודדת או כמקבץ של יבלות, כך שהאבחון הראשוני של המחלה הוא אבחון וויזואלי. היבלות שמופיעות הן בעלות גוון ורדרד או אדום, ויש להן מבנה דמוי כרובית – מה שמאפשר לאבחן אותן בקלות. גודלן של קונדילומות נע בין מילימטר עד מספר סנטימטרים והן מהוות מפגע אסתטי בעיקר אצל אנשים רבים.

אצל נשים קונדילומות יכולות להיווצר גם בצוואר הרחם – מה שמוביל לדימומים בעת קיום יחסי מין או אחרי יחסי מין, ובמקרים הללו מדובר בתופעה שחשוב לטפל בה, ולא רק במפגע אסתטי. חלק מהאנשים שנדבקים בקונדילומות מדווחים עם תחושת צריבה קלה ורגישות מקומית, כך שאם אתם מבחינים בהיווצרות בליטות על העור שלכם ובתחושת אי-נעימות, יכול להיות שנדבקתם בקונדילומה.

אבחון קונדילומה

טיפול בקונדילומה: כיצד מעלימים את היבלות?

קונדילומה נגרמת כתוצאה מהדבקה בווירוס הפפילומה וכדי להימנע משתי המחלות הללו, ניתן לעשות חיסון נגד פפילומה. ההמלצה היא לעבור חיסון לפני הגיל שבו מתחילים לקיים יחסי מין, ומשרד הבריאות ממליץ לנערים ונערות לעבור את החיסון כצעד מנע לעתיד. גם אחרי גיל העשרה ניתן לקבל את החיסון, אך אם כבר נדבקתם בנגיף, החיסון לא יהיה יעיל במיוחד.

אם אתם מבחינים ביבלות, רופא עור ומין יוכל לאבחן האם מדובר בקונדילומות, ובמקרים רבים ההמלצה תהיה לא לבצע טיפול מפני שהיבלות יעברו מעצמן. אם הקונדילומות מפריעות לכם, ישנם מספר טיפולים שניתן לעבור, גם אם רופא העור המליץ לא לעשות דבר:

  • טיפול בחום – הסרת הבילות באמצעות מחט חשמלית או לייזר
  • הסרה ניתוחית של היבלות
  • הסרה היבלות בקור – באמצעות חנקן נוזלי
  • טיפול ביתי באמצעות תרחיפים/משחות

אם אתם בוחרים באחד מהטיפולים הללו, חשוב שתדעו שהן לא מונעות היווצרות של יבלות חדשות. כל עוד ווירוס הפפילומה מהזן שגורם לקונדילומה נמצא בגופכם, עלולות להיווצר יבלות חדשות.

קונדילומה היא מחלת מין לא נעימה שעיקר הבעיה איתה היא חוסר נעימות וסכנת הדבקה של אנשים אחרים. ניתן למנוע קונדילומה באמצעות חיסון מקדים, אך אם נדבקתם בקונדילומה ואתם רוצים להיפטר מהיבלות, תוכלו להתייעץ עם ד"ר גיא גוטמן, רופא נשים ומומחה באבחון וטיפול בקונדילומה, אשר יוכל לייעץ לכם מה הטיפול המומלץ ביותר עבורכם

 

קראי אודות מחלות מין בזמן הריון